Még messze nem értek véget a fermentációs, s azon belül a tejsavas erjesztéses kalandjaim. Ezúttal kimcsit készítettem, ami tulajdonképpen nem más, mint a koreaiak savanyú káposztája. Ellentétben a puriszikus európai változattal, távol-keleten jellemzően rengeteg chilivel, gyömbérrel, fokhagymával, valamint répával és hagymával együtt hagyják a káposztát erjedni. Mivel ez a jellegzetes ízesítés gond nélkül alkalmazható más zöldségre is, s mert a koreai konyhában megjelenik a padlizsán is, ezért ezúttal padlizsánnal próbáltam ki a kimcsit elkészíteni.
Magát a padlizsánt vékony szeletekre vágtam, mivel később tekercsekhez terveztem felhasználni. A külső 1-2 szelet padlizsánt vékony csíkokra vágtam a répával és a hagymával együtt, majd így került rá a szinte pasztává aprított chili, gyömbér és fokhagyma. Mivel jelenleg nem túlságosan forró a nyár, így kb. 6 napig eltartott, mire pont jól megsavanyodott. A tejsavas erjesztés során többször is megkóstoltam a padlizsánt és legnagyobb meglepetésemre fekete olívabogyóra emlékeztetett az íze. A kész kimcsi nem csak nyersen rendkívül finom, hanem thai, koreai vagy kínai ételekbe belekavarva is csodálatos.
Mivel a koreai konyhának egyik jellemző alapanyaga a hal, ezért szója- és halszószban marináltam a harcsadarabokat, majd csípős-savanyú padlizsánszeletekbe csomagoltam. Pirítás vagy sütés helyett a gőzölést választottam a tekercsek elkészítésére, mivel ez is szintén egy jellemző távol-keleti módszer. A köret részben kimcsi aprólékból, részben pedig répából, valamint egy jégcsapretek száraiból állt. A zöldségeket pirított szezámmagolajon forgattam át, majd tálaláskor szezámmal szórtam meg, hiszen a szezám is jellegzetes alapanyaga a koreai konyhának. Nem tudom, hogy Koreában készítenek-e padlizsánból kimcsit, de a végeredmény abszolút megállná a helyét bármely valódi távol-keleti ételeket felszolgáló étterem étlapján. (
recept)
2 megjegyzés:
Nagyon szép blog! Köszönöm.
István
szerkesztő
http://freehungarianvoice.blogspot.com/
Köszönöm szépen, István!
Megjegyzés küldése