Sült banán átlátszó paradicsomsziruppal, csőben sült fügével
A paradicsomok átlátszó levével persze lehet még többet is kezdeni - pl. desszertben is fel lehet használni! Igen, paradicsomot desszerthez is lehet adni - elvégre biológiai szempontból gyümölcs, s az igazán érett példányok kimondottan édesek is. Így hát gondoltam egyet s átalakítottam a bevált paradicsom-banán kísérletemet, illetve kibővítettem egy egyszerű, ám annál finomabb csőben sült fügével.
A sarki abc-ben sikerült mini-banánhoz jutnom, s azokat készítettem el sült banánként. Ízben nem különböznek a hagyományos banánoktól, mindössze szép aprók. Legközelebb viszont visszatérek a normális méretű banánokhoz, mert ezek a minik egyszerűen nem mutatnak az óriási füge mellett. Az átlátszó paradicsomléből szirupot főztem némi cukorral és egy kevés citromlével, s ezzel locsoltam meg a sült banánt. Végül még néhány kandírozott bazsalikomlevéllel díszítettem a banánt, mely levelek hasonlóan készültek, mint a kandírozott mentalevelek az átszerkesztett mojito koktélomnál. A sült banán mellé készítettem még néhány rendkívül egyszerű csőben sült fügét is. Ehhez mindössze keresztbe bevágtam a fügéket, raktam rájuk egy kevés vajat, megszórtam cukorral, majd lefedve mehettek is be a sütőbe. Nagyon finom összeállítás volt, s a paradicsom is kitűnően megállta a helyét a desszertben. (recept)
7 megjegyzés:
Ezt a banán-paradicsom együttest már a múltkor is ki akartam próbálni, de most tényleg alkotok én is valamit, nagyon izgalmasan hangzik:-))
Beatbull, ezt a minibanánt még nem próbáltam, de az ázsiai főzőbanán sütés során sem esik szét, mint a hagyományos, közvetlen fogyasztásra ajánlott, azért érdemes azt venni (de hát ezt Te is tudod:-))). Az is kisebb, de ez ténlyeg nagyon mininek látszik!:-)
Ázsiai sütőbanán? Nem, szerintem még nem találkoztam vele. Én csak a sima sütőbanánt ismerem, ami kb. akkora, mint a hagyományos banán. Késsel kell hámozni, mert amúgy nem is lehetne lefejteni a héját. Csak annak eléggé lapos az íze - az persze nem esik szét, de azt inkább sósan, tócsniként készítem (már ha látok sütőbanánt, mert utoljára Londonban láttam csak). Desszertekbe a hagyományos banánt használom sült banánként, s ott jobb a még szép sárga héjú, kevésbé túlérett - sütőbanánnal nemigen tudom elképzelni, hogy túlságosan sok banáníze lenne. Vagy ennek az ázsiai sütőbanánnak több íze van?
Ez a mini-banán kb. ujjnyi méretű és vastagságú ;)
Szia Beatbull!
Bocsánat, most egy kicsit off-topic leszek. A párom szülinapjára tervezem ma elkészíteni a vargányás-őszibarackos borjúhátszínt a te recepted alapján. A nálad megadott mennyiségek (400 gr hátszín)két főre érvényesek?
Köszi, és drukkolj légyszi!
Szia!
400gr hús két főre szól, főételnek fejenként 150-250gr hús bőven elég. Szobahőmérsékletről szoktam indítani a húst, szóval pirítás/sütés előtt nyugodtan vedd ki 0,5-1 órára a hűtőből. Hűtőből kivéve is megpiríthatod és átsütheted, de akkor több idő fog neki kelleni a sütőben, mert ugye alacsonyabb hőmérsékletről indulsz. Semmiképp se tekerd a sütőt 100°C fölé. Ja és ha kicsit tovább tartana, mire eljutnátok a vacsihoz, akkor 50-60°C-os sütőben nyugodtan hagyhatod akár 1-2 órán át is pihenni sütés után a húst felhasználásig. A gombát frissen készítsd, legfeljebb a megtisztítást és felszeletelést lehet előbb elkészíteni. No, meg ugye magán a húson is sok múlik, remélem sikerült valami szép darabot kifognod ;) Drukkolok és kíváncsi vagyok az eredményre! Párodnak pedig boldog születésnapot ;)
Kedves Beatbull!
Köszönöm a jótanácsokat. A húson tényleg sok múlik, mert bár mindent úgy csináltam, ahogy az a nagykönyvben meg van írva (szobahőmérséklet, 90 fok), kissé kemény maradt, de az ünnepelt és a szülők nagyon lelkesedtek, ez a lényeg. Én meg titokban maximalista vagyok. Kísérleteznem kell még, az biztos, mert hús sokszor nem sül nálunk. Egyébként a 90 fok légkeverésen, alsó sütésen, vagy alsó-felső sütésen értendő? Nagyon szeretem a blogodat, sokszor "főzlek" otthon, vagy egy-egy részletet a menüidből, így egy kis konyhatechnikai bejegyzést is örömmel fogadnék!
Zé
Szia Beatbull!
A paradicsom és a gyümölcs párosításának olyannyira van létjogosultsága - már amennyiben ezt van olyan őrült, aki megkérdőjelezi - hogy a családunk egyik idősebb tagja, aki még rendes lekvárokat főzött, a vegyes gyümölcslekvárba paradicsomot is tett. Egyszerűen isteni volt! Kár, hogy még nem voltam ennyire gasztromán, mikor elment és nem mondattam el vele az arányokat.
O.
Kedves Zé!
Bocsi a megkésett válaszért, de kb. egy hétig nem voltam most netközelben. Örülök, hogy sikert arattál ;) Sajnálom, hogy nem lett olyan puha a hús... Itthon nem terjedt még el annyira a hús érlelése, ami alapvető egy jó eredményhez. A frissen vágott hús ugyanis kemény, s csak 2-4 héttel (marhánál, borjúnál pl. kevesebb is elég) később puhul meg. Persze vannak még cselek ezen túl, melyek a friss ananászlé ill. friss papayalé fehérjelebontó enzimjére épülnek. Még nem csináltam ilyet, csak olvastam róla, viszont mivel most itthon vagyok 2 hétig s magyar húsból fogok főzni, ezért megkísérlem ;) Terv szerint szurival bele kell nyomni a friss ananászlevet, kicsit állni hagyni, majd megsütni. Egyébként ezért sem lehet sima zselatint használni kivihez, ananászhoz, papayahoz stb (doboz hátulján fel szokták sorolni). Nekem sima légkeverés nélküli sütőm van, én spec. le is álltanám a légkeverést. Fontos, hogy 1-2 alkalommal egy hőmérővel nézd meg, hogy a beállított 80°C tényleg annyi is-e a sütőben. Minden sütőnél van egy kis eltérés, kb. mint az autók sebességkijelzőjénél is. Spec. csak annyi a lényeg a sütésnél, hogy szépen átmelegedjen a husi, s ezáltal átalakuljanak a fehérjék. Lehet persze konstans hőmérsékletű vízfürdőben is melegíteni a húst (a vízzel közvetlenül ne érintkezzen, szóval befóliázva pl.) S minél alacsonyabb hőmérsékleten dolgozol, annál tovább tart a fehérjék denaturálódása - pl. 65°C-on is dolgozhatsz egy sertésfilével, de annak jóval több idő kell, míg a fehérjék átalakulnak. No, de kezdek már nagyon elmélyülni a fizikába/kémiába ;) Inkább ajánlanám Thoma Vilgis könyveit ill. spec. a húshoz Werner Wirth-től a "Intelligente Küche: Mehr Genuss, Sicherheit und Freude mit Fleisch" című könyvet. Ezekben részletesebben utánaolvashatsz, hogy mi hogy befolyásol mit, s miért.
Köszi a bókot, nagyon jól esik, hogy szeretsz olvasni, s meg is főzöl belőle néha 1-2 dolgot ;) Konyhatechnikáról már terveztem irogatni, ezért is született meg a "konyhafizika" címszó - szóval lesz még tipp ;)
O.: Ó, hát ez igen kár... De megint csak látszik, hogy a mai újítások egy része korábban teljesen hétköznapi ill. hagyományos volt ;)
Megjegyzés küldése